دونه چین

قهوه تجاری commercial coffee


قهوه تجاری commercial coffee

قهوه تجاری commercial coffee، پر مصرف ترین قهوه جهان

 قهوه مقام سوم نوشیدنی های جهان را به خود اختصاص داده است و محبوبیت آن به سبب نیروبخشی و طعمش می‌باشد.

شما به عنوان یک قهوه نوش،عمدتاً دو گزینه دارید: قهوه تخصصی Specialty coffee و قهوه تجاری commercial coffee

قهوه کامرشیال که با نام های قهوه تجاری و بلند (Blend) نیز  شناخته می شود پر مصرف ترین قهوه جهان به حساب می آید. قهوه تجاری به قهوه ای گفته می شود که رایج تر و ارزانتر از سایر قهوه‌هاست. لقب تجاری به این دلیل به آن داده شده است که با حجم بالا و بصورت عمده رست می شود. عربیکا محبوب ترین گونه برای برشته های قهوه تخصصی است. اگر شما جز  افرادی هستید که تلخ بودن قهوه را می پسندید به طور قطع قهوه کامرشیال یا تجاری که دارای درصدی قهوه ربوستا می باشد گزینه مناسب تری برای شما می باشد.

 

 

قهوه تخصصی صرفاً در تمام مراحل زنجیره تهیه قهوه همراه است : از دانه تا فنجان. این سفر طولانی با تصمیم گیری برای کاشت بهترین دانه های قهوه آغاز می شود. این کار با استفاده از بهترین روش ها برای آسیاب و انتخاب دقیق روش های برداشت ادامه می یابد که رسیدن کامل و بدون نقص لوبیای قهوه را تضمین می کند. از میان دستان ماهر برشته‌کنندگان می‌گذرد، کسانی که از مشخصات بهینه برشته کردن قهوه مراقبت می‌کنند تا طعم طبیعی هر نوع قهوه و منشاء را افزایش دهند. روست‌کننده‌های قهوه صنعتگر از بهترین روش‌ها برای بسته‌بندی و نگهداری دانه‌های قهوه بو داده مراقبت می‌کنند.

قهوه‌های تخصصی مناسب کسانی است که می‌خواهند از طعم واقعی قهوه لذت ببرند. این قهوه‌ها قیمت بالایی دارند زیرا کشت، فرآوری و رست آن با دقت و تلاش و تمرکز هرچه بیشتر انجام می‌شود.

 

 

 قهوه‌های تجاری طعم معمولی دارند اما شما با نوشیدن قهوه‌های تخصصی طعم‌ها و رایحه‌های مختلفی را حس می‌کنید و از چشیدن آن نهایت لذت را می‌برید.این نوع قهوه دارای طعم هایی می‌باشد که شاید به هیچ وجه در قهوه اسپشیال قابل دسترسی نباشد، طعم هایی مانند  پرتقال خونی، شکلات، عسل.

قهوه‌های تجاری در مزارع بسیار بزرگ و وسیع کشت می‌شوند. این قهوه‌ها معمولا دانه‌های ربوستا را شامل می‌شوند، ربوستا که نوعی قهوه‌ی تجاری است ۳۰٪ قهوه بازار جهانی را شامل می‌شود.

 این قهوه در برابر آفت مقاومت بالایی دارد و زودتر بار می‌دهد و نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه و خاصی نیز ندارد و در ارتفاعات پایین‌تر کشت می‌شود.

 

 

تولیدکنندگان و کشاورزان قهوه تخصصی به نوع قهوه، شرایط رشد هر گونه قهوه و کیفیت نهایی محصول برای صادرات اهمیت می دهند. برخی از آنها حتی در Coffee Copping Labs سرمایه گذاری می کنند! فرآیند منظم هنگام برداشت، چیدن گیلاس های قهوه با دست در زمان رسیدن از درختان قهوه سایه دار است. در همان روز، تمام گیلاس‌های قهوه تحت یک فرآیند تمیز کردن، انتخاب و مرتب‌سازی قرار می‌گیرند: تمام گیلاس‌های ناقص و کاملاً رسیده به همراه شاخه‌ها، سنگریزه‌ها و برگ‌ها حذف می‌شوند. این یک مرحله بسیار مهم است زیرا حتی مقدار بسیار کمی گیلاس قهوه آسیب دیده یا نارس می تواند طعم دلپذیر مورد نظر را از بین ببرد. به طور کلی این قهوه دارای قیمت پایین تری نسبت به قهوه اسپشیال می باشد اما این قاعده همیشگی نمی باشد و وجود دارد برندهایی که می توانند قهوه بلند را با کیفیت بسیار بالایی ارائه کنند که دارای قیمت بالایی نیز می باشند.

هنگامی که این مرحله به پایان رسید، گیلاس های قهوه به کارخانه فرآوری (آسیاب) برده می شوند و در آنجا اغلب یکی از روش های زیر را دنبال می کنند:

  • فرآوری شستن: گیلاس قهوه آسیاب می‌شود، لایه بیرونی برداشته می شود، تخمیر، شستشوی موسیلاژ و خشک کردن آفتاب در فضای باز مراحل شستن میوه قهوه است . پس از خشک شدن، قهوه با پوست تا یک ماه قبل از ارسال نگهداری می شود.  انتخاب، مرتب‌سازی و تمیز کردن دانه‌های قهوه سبز انجام می‌شود که نهایتا بسته‌بندی می‌شود تا به‌طور موقت در انتظار تاریخ عزیمت نگهداری شود.
  • نیمه شسته شده: تفاله گیلاس قهوه گرفته می‌شود و شستن پوسته قهوه ادامه می‌یابد.
  • شسته نشده یا طبیعی: گیلاس های قهوه مستقیماً زیر نور خورشید خشک می شوند. پس از خشک شدن کامل، دانه های سبز رنگ خارج می شوند.
  •  

 

از طرف دیگر، قهوه تجاری بیشتر با استفاده از ماشین آلات برداشت می‌شود. ماشین‌ها هم تشخیص نمی‌دهند که گیلاس‌ها کاملاً رسیده، سبز یا حتی آسیب دیده باشند. آنها تمام آنچه روی درخت است را می چینند، اغلب حتی شاخه ها و برگ ها را برداشت می‌کنند. تولید کنندگان قهوه تجاری سعی می‌کنند تمام اضافات را حذف کنند. با این حال، معمولاً در کیسه های قهوه آماده صادرات، دانه ها، سنگها، شاخه ها یا حتی ذرات مخلوط شده در بین دانه های قهوه سبز وجود دارد.

 

 

دلیل عطر‌ و طعم مختلف قهوه ها، آب و هوای مناطق مختلف است که سبب ایجاد تفاوت میان قهوه‌ها می‌شود. مثلا کلمبیا کشوری است که بسته به شرایط آب و هوایی خود می‌تواند طعم و عطرهای مختلفی را در قهوه ارائه دهد و همچنین قهوه‌های تک خاستگاه زیادی از کلمبیا هستند که طعم‌هایشان متفاوت است. البته در مجموع نمی‌توان گفت قهوه تخصصی بسیار عالی است و یا قهوه تجاری مطلقا بد است و هر فرد با توجه به نیاز خود و با در نظر گرفتن بودجه باید ویژگی‌های قهوه‌ها را بررسی کند و یک نوع قهوه را انتخاب نماید.

 

 

در نهایت باید بگوییم چنانچه جز افرادی هستید که برای شما قیمت و در عین حال کافئین دارای اولویت های بالایی می باشد قطعا با انتخاب و خرید یک قهوه تجاری با کیفیت می توانید به خواسته خود دست یابید.