دونه چین

قهوه


قهوه

قهوه، پرطرفدارترین نوشیدنی مدرن 

 
هیچ کس دقیقاً نمی داند که چگونه و چه زمانی قهوه کشف شده است، اگرچه افسانه های زیادی در مورد منشاء آن وجود دارد.
 

یک افسانه اتیوپی

 
GoatsCoffee که در سرتاسر جهان رشد می‌کند می‌تواند میراث خود را به قرن‌ها در جنگل‌های قهوه باستانی در فلات اتیوپی ردیابی کند. در آنجا، افسانه می گوید که گله بز کالدی برای اولین باراین میوه محبوب را کشف کرد.
 
داستان از این قرار است که کالدی پس از اینکه متوجه شد پس از خوردن میوه های درخت خاصی، بزهایش چنان پرانرژی شده اند که نمی خواهند شب بخوابند، قهوه را کشف کرد.
 
کالدی یافته های خود را به راهب صومعه محلی گزارش کرد، او با توت ها نوشیدنی درست کرد و متوجه شد که این نوشیدنی او را در ساعات طولانی نماز عصر هوشیار نگه می دارد. راهبان کشف خود را با راهبان دیگر صومعه در میان گذاشت و تحقیق در مورد میوه ‌
های انرژی زا شروع شد.
 

 

 

قهوه به شبه جزیره عربستان رسید

 
کشت و تجارت قهوه در شبه جزیره عربستان آغاز شد. در قرن پانزدهم، قهوه در منطقه یمن عربستان رشد می کرد و تا قرن شانزدهم در ایران، مصر، سوریه و ترکیه شناخته شده بود.
 
قهوه نه تنها در خانه ها، بلکه در بسیاری از قهوه خانه های عمومی - شروع به ظهور کرد. محبوبیت قهوه خانه ها بی نظیر بود و مردم برای انواع فعالیت های اجتماعی به آنجا رفت و آمد می کردند.
 
مشتریان نه تنها قهوه می‌نوشیدند و با هم گفتگو می‌کردند، بلکه به موسیقی گوش می‌دادند،شطرنج بازی می‌کردند و در جریان اخبار بودند. قهوه خانه ها به سرعت تبدیل به مرکز مهمی برای تبادل اطلاعات شدند که اغلب از آنها به عنوان "مکتب خردمندان" یاد می‌شد.
 
با بازدید هزاران زائر از شهر مقدس مکه هر ساله از سراسر جهان، دانش این "شراب عربی" گسترش یافت.
 

 

قهوه به اروپا رفت

 
مسافران اروپایی داستان یک نوشیدنی سیاه تیره غیرمعمول را به همراه آوردند. در قرن هفدهم، قهوه راه خود را به اروپا باز کرد و در سراسر این قاره محبوب شد.
 
برخی از مردم به این نوشیدنی جدید با تردید یا ترس واکنش نشان دادند و آن را "اختراع تلخ شیطان" نامیدند. وقتی قهوه در سال 1615 به ونیز رسید،روحانیون محلی  آن را محکوم کردند. مناقشه به حدی بود که از پاپ کلمنت هشتم خواسته شد که مداخله کند. او تصمیم گرفت قبل از تصمیم گیری، نوشیدنی را برای خودش بچشد و نوشیدنی را به قدری رضایت بخش یافت که آن را تأیید کرد.
 
با وجود چنین بحث‌هایی، قهوه خانه‌ها به سرعت به مراکز فعالیت اجتماعی و ارتباطات در شهرهای بزرگ انگلستان، اتریش، فرانسه، آلمان و هلند تبدیل شدند. در انگلستان «دانشگاه‌های پنی» به وجود آمدند، به این دلیل که به قیمت یک پنی، می‌توان یک فنجان قهوه خرید و در گفتگوی هیجان‌انگیز شرکت کرد.
 
قهوه شروع به جایگزینی نوشیدنی های رایج صبحانه در آن زمان کرد و کسانی که به جای الکل قهوه می‌نوشیدند، روز را با هوشیاری و انرژی شروع کردند و جای تعجب نیست که کیفیت کارشان بسیار بهبود یافته است. 
 

 

آمدن قهوه به قاره آمریکا

 
در سال 1714، شهردار آمستردام یک گیاه جوان قهوه را به لویی چهاردهم پادشاه فرانسه هدیه داد. پادشاه دستور داد آن را در باغ گیاه شناسی سلطنتی پاریس بکارند. در سال 1723، یک افسر نیروی دریایی جوان، گابریل دو کلیو، یک نهال از گیاه پادشاه به دست آورد. با وجود یک سفر چالش برانگیز - با آب و هوای وحشتناک، خرابکاری که سعی کرد نهال را از بین ببرد، و حمله دزدان دریایی - او موفق شد آن را به سلامت به مارتینیک منتقل کند.
 
پس از کاشت، این نهال نه تنها رشد کرد، بلکه  دلیل گسترش بیش از 18 میلیون درخت قهوه در جزیره مارتینیک در 50 سال آینده است. حتی باورنکردنی تر این است که این نهال والد تمام درختان قهوه در سراسر کارائیب، جنوب و آمریکای مرکزی بوده است.
 
قهوه مشهور برزیلی، وجود خود را مدیون فرانسیسکو دملو پالهتا است که توسط امپراتور برای تهیه نهال قهوه به گویان فرانسه فرستاده شد. فرانسوی‌ها حاضر به اشتراک‌گذاری نبودند، اما همسر فرماندار فرانسوی، که مجذوب ظاهر زیبای او شده بود، قبل از رفتن او یک دسته گل بزرگ به او داد - دانه‌های قهوه کافی برای شروع صنعت میلیارد دلاری در داخل آن دفن شده بود.
 
مبلغان و مسافران، بازرگانان و مستعمره‌نشینان همچنان دانه‌های قهوه را به سرزمین‌های جدید می‌بردند و درختان قهوه در سرتاسر جهان کاشته شدند. مزارع در جنگل های استوایی باشکوه و در ارتفاعات ناهموار کوهستانی ایجاد شد. برخی از محصولات زراعی شکوفا شدند، در حالی که برخی دیگر کوتاه مدت بودند. کشورهای جدیدی با اقتصاد قهوه تأسیس شدند. ثروت ها ساخته و گم شدند. در پایان قرن هجدهم، قهوه به یکی از سودآورترین محصولات صادراتی جهان تبدیل شد. 
 
 
 
 

دنیای جدید و قهوه

 
در اواسط دهه 1600، قهوه به نیو آمستردام آورده شد که بعدها توسط بریتانیایی ها نیویورک نامیده شد.
 
با گسترش تقاضا برای این نوشیدنی، رقابت شدیدی برای کشت قهوه در خارج از عربستان وجود داشت.
 
هلندی ها سرانجام در نیمه دوم قرن هفدهم نهال گرفتند. اولین تلاش آنها برای کاشت آنها در هند شکست خورد، اما آنها با تلاش های خود در باتاویا، در جزیره جاوه در اندونزی کنونی موفق شدند.
 
گیاهان رشد کردند و به زودی هلندی ها تجارت مولد و رو به رشدی در قهوه داشتند. آنها سپس کشت درختان قهوه را به جزایر سوماترا و سلبس گسترش دادند.و همینک قهوه به عنوان نوشیدنی مدرن در دنیای امروز ،پرطرفدار است پس از نفت خام، قهوه بیشترین تقاضا را در جهان اقتصادی دارد.