دونه چین

چای


چای

 

چای خورها بخوانند!!

 
چای، بعد از آب ارزان ترین نوشیدنی است که انسان ها مصرف می کنند. نوشیدن چای از زمان های قدیم به عنوان یک عادت تقویت کننده سلامت در نظر گرفته شده است. با هر مطالعه که در ادبیات علمی منتشر می شود، شواهدی که از مزایای سلامتی نوشیدن چای حمایت می کنند، قوی تر می شوند. گیاه چای Camellia sinensis هزاران سال است که کشت می شود و از برگ های آن برای اهداف دارویی استفاده می شود. چای به عنوان یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان استفاده می شود و ترکیبات آن اکنون فواید دارویی پیدا کرده است. داده‌ها نشان می‌دهد که اثرات پیشگیری از سرطان چای سبز از مطالعات کشت سلولی، حیوانی و انسانی به دست آمده است. و چای سیاه نیز اثرات مفید مشابهی دارد. همچنین نشان داده شده است که مصرف چای برای پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های قلب و عروق و متابولیک مفید است. مطالعات مختلف نشان می دهد که ترکیبات پلی فنولی موجود در چای سبز و سیاه با اثرات مفیدی در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، به ویژه تصلب شرایین و بیماری های عروق کرونر قلب همراه است. علاوه بر این، نوشیدن چای با اثرات مفید ضد پیری، ضد دیابت و بسیاری دیگر از اثرات مفید همراه است. در دونه چین ما نیز به سلامتی شما اندیشیده ایم و انواع چای قلمی کلکته، کلکته زرین، کلکته شکسته، کلکته نیم ریز را عرضه می‌کنیم تا لحظات خوشی در هنگام نوشیدن چای مطبوع برای شما عزیزان فراهم آوریم.
 
 

کدام کشور‌ها چای‌خور هستند؟

 
چای در ترکیه و کشور‌های مجاور از محبوبیت بالایی برخوردار است. در انگلیس سرانه مصرف چای۷۴/۲کیلوگرم برای هر فرد است و چای انگلیسی یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین چای‌ها در سرتاسر دنیاست. مردم انگلیس در بسیاری از ساعات روز نوشیدنی چای را در برنامه خود دارند، اما مصرف چای در صبحانه بسیار بیشتر از مواقع دیگر است. 
در ایرلند نیز سرانه ۲۲/۳ کیلوگرم برای هر شخص اعلام شده است. ب. چای در ایرلند به صورت داغ و گاه به همراه شیر و شکر میل می‌شود. هر فرد، روزانه چهار فنجان چای مصرف می‌کند. امارات، کویت و مراکش نیز جزو کشور‌هایی هستند که سرانه مصرف بالا دارند.
 
 

روزانه چقدر چای بنوشیم؟

 
چای نوشیدن تقریبا به اندازه سه فنجان در روز، برای بدن ضرری ندارد و بدون نگرانی می‌توانید این مقدار را میل کنید؛ زیرا چای حاوی کافئین است. زیاده‌روی در مصرف آن ممکن است باعث ایجاد استرس یا تپش قلب شود. در چای نوشیدن، بیشتر بر مصرف چای کم‌رنگ تأکید شده، زیرا ضرر آن کمتر است. بنابراین، سعی کنید از چای کم‌رنگ استفاده کنید.
 

کافئین چای بیشتر است یا کافئین قهوه ؟

 
از نظر وزنی کافئین چای بیشتر از قهوه است. اما معمولا از چای کمتری برای یک فنجان استفاده می‌کنیم به همین دلیل در مجموع باز هم کافئین قهوه در یک فنجان بیشتر است.
به عنوان مثال: یک فنجان چای سیاه = ۴۰ تا ۷۰ میلی گرم کافئین در هر فنجان.
یک فنجان قهوه سیاه = ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم کافئین در هر فنجان.
انواع چای
در واقع این نوشیدنی گرم و طبیعی انواع مختلفی دارد که هر یک از گیاه خاصش تهیه می‌شود که از عطر، طعم و فواید منحصربه‌فردی برخوردار است. 
 
 

چای سیاه، محبوب‌ترین نوشیدنی گرم

 
مانند همه نوشیدنی‌های واقعی، نوع سیاه هم از برگ گیاه چای گرفته می‌شود. ابتدا برگ‌ها رو خرد می‌کنند. بعد با پیچ‌وتاب دادن و غلتاندن آن اجازه می‌دهند که خشک و اکسید بشود. واقعیت این است که برگ‌هایی که به طور کامل اکسید می‌شوند، طعم قوی و رنگ سیاه به نوشیدنی می‌بخشند.
علاوه بر این روند اکسیداسیون مقدار فلاونوئید نوع سیاه را کمی کاهش می‌دهد؛ با این حال دم‌کرده آن همچنان خواص مفیدی دارد. فصل و مکانی که گیاه این محصول پرورش داده می‌شود هم بر عطر و طعمش تاثیر دارد در این رابطه باید بدونین نوع سیاه بیشتر در چین، هند، سریلانکا یا نپال تولید می‌شود.
 
 
 

چای سبز و حفظ سلامتی

 
چای سبز از دیگر انواع این نوشیدنی گرم واقعی به شمار می‌رود که از برگ‌های تازه گیاه کاملیا سیننسیس گرفته می‌شود. البته فرایند تهیه آن با کمی گرما دادن و بخارپز کردن همراه است. این شیوه فراوری، عمل اکسیداسیون را متوقف می‌کند.
 
از این رو این محصول سبک، تازه و کمی سبز رنگ دیده می‌شود. البته نوع سبز هم در صورت استفاده از طعم‌دهنده‌ها یا بسته به محل برداشت انواع مختلفی دارد.
 
 
 

چای سفید؛ خام ترین نوع چای

 
در میان انواع چای روی نوع سفید کم‌ترین فراوری انجام می‌شود. بیشتر انواع سفید به‌راحتی خارج یا حتی داخل منزل خشک می‌شوند. اگرچه در برخی موارد یک مرحله خشک شدن اضافی در دمای پایین رو پشت سر می‌‌گذارند. این میزان فرآوری عطر و طعم سبک، لطیف و میوه‌ای رو به نوشیدنی می‌دهد و میزان آنتی‌اکسیدان بالا و کافئین کم‌تری دارد. شاید فکر کنید روند تولید نوشیدنی سفید خیلی ساده است اما در حقیقت ساخت آن کمی دشوار است. برای جلوگیری از سیاهی و زخمی شدن برگ‌ها در کل مراحل باید کنترل بیشتری انجام بشود.
 
 

چای زرد، یک نوشیدنی ناشناخته

 
در حالی که نوع زرد از سایر انواع چای‌ها کم‌تر رایج است اما روند تولید آن به طرز باورنکردنی شبیه به نوع سبز می باشد. با این‌حال علاوه بر مراحل فراوری نوع سبز، نوشیدنی زرد تحت پوشش‌های خاصی به نام هپینگ با زردی قرار می‌گیرد. این روند باعث اکسیداسیون غیرآنزیمی می‌شود که قبلا به‌عنوان تخمیر میکروبی از آن یاد می‌کردند.
در مرحله بسته‌بندی یا پوششی عطر و طعم ملایم‌تری برای چای ایجاد می‌شود و رایحه‌های گیاهی کم‌تری در مقایسه با نوع سبز دارد.