دونه چین

شکلات


شکلات

دفعه بعد که شکلات می خورید، عذاب وجدان نخواهید داشت!

 
دفعه بعد که یک تکه شکلات می خورید، در مورد آن احساس گناه نخواهید کرد چرا که دونه چین در این مقاله از فواید شکلات برای شما می‌گوید. علی‌رغم شهرت بد شکلات در رابطه با افزایش وزن، جالب است که فواید خوردن شکلات را نیز بدانید.
 
شکلات از دانه های درخت کاکائو گرمسیری Theobroma تهیه می‌شود. اولین استفاده از آن به تمدن اولمک در میان آمریکایی ها برمی‌گردد.
 
پس از کشف اروپا، شکلات در جهان نیز بسیار محبوب شد و تقاضای آن افزایش یافت.
 
شکلات از آن زمان به دلیل طعم بی نظیر آن به یک محصول غذایی محبوب تبدیل شده است که میلیون ها نفر هر روز از خوردن آن لذت می برند.
 

 

 خوردن شکلات چه تاثیری بر سلامتی ما دارد؟

 
بر کسی پوشیده نیست مصرف شکلات از دیرباز با بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری عروق کرونر قلب و فشار خون بالا مرتبط بوده است.
اعتقاد بر این است که شکلات حاوی سطوح بالایی از آنتی اکسیدان‌ها است.
برخی مطالعات نشان داده اند که:
 شکلات می تواند سطح کلسترول را کاهش داده و از کاهش حافظه جلوگیری کند.
 
کاکائو، ماده اصلی شکلات، حاوی ترکیبات فنلی فعال بیولوژیکی است.
این دیدگاه مردم را در مورد شکلات تغییر داده است و تحقیقاتی را در مورد تأثیر آن بر پیری و شرایطی مانند استرس اکسیداتیو، تنظیم فشار خون و تصلب شرایین تحریک کرده است.
 
پتانسیل آنتی اکسیدانی شکلات طیف وسیعی از مزایای سلامتی را دارد. تحقیقات نشان داده است که هر چه میزان کاکائو بیشتر باشد(مانند شکلات تلخ) فواید بیشتری دارد. شکلات تلخ همچنین ممکن است حاوی چربی و شکر کمتری باشد، اما مهم است که میزان آن را بررسی کنید.
 
 
1) کاهش سطح کلسترول
مصرف شکلات ممکن است به کاهش سطح کلسترول منبع قابل اعتماد لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) کمک کند، همچنین به عنوان «کلسترول بد» شناخته می‌شود.
 
 
 
مصرف منظم تخته های شکلات حاوی PS و CF، به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی کم چرب،با کاهش کلسترول و بهبود فشار خون، از سلامت قلب و عروق حمایت می‌کند.
2) عملکرد شناختی
دانشمندان دانشکده پزشکی هاروارد پیشنهاد کرده اند که نوشیدن دو فنجان شکلات داغ در روز می تواند به حفظ سلامت مغز و کاهش کاهش حافظه در افراد مسن کمک کند.
 
محققان دریافتند که شکلات داغ به بهبود جریان خون در قسمت‌هایی از مغز که به آن نیاز است کمک می‌کند.
 
از آنجایی که نواحی مختلف مغز برای انجام وظایف خود به انرژی و همچنین جریان خون بیشتری نیز نیاز دارند. این رابطه که جفت عصبی عروقی نام دارد، ممکن است نقش مهمی در بیماری هایی مانند آلزایمر داشته باشد.
 
نتایج یک آزمایش آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره کاکائو به نام لاوادو ممکن است از آسیب مسیرهای عصبی موجود در بیماران مبتلا به آلزایمر جلوگیری کند. این عصاره می تواند به کاهش علائمی مانند زوال شناختی کمک کند.
 
 
3) کاهش ابتلا به بیماری های قلبی
مصرف شکلات می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی تا یک سوم کمک کند.
 
محققان به این نتیجه رسیدند که سطوح بالاتر مصرف شکلات می‌تواند با خطر کمتر اختلالات قلبی متابولیک مرتبط باشد.
 
 
4) پیشگیری از سکته مغزی
دانشمندان کانادایی دریافتند افرادی که یک وعده شکلات می‌خورند، 22 درصد کمتر از افرادی که این کار را نمی‌کنند، دچار سکته مغزی می‌شوند. همچنین، کسانی که حدود دو اونس در هفته شکلات مصرف می کردند، 46 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از سکته بودند.
 
یافته‌ها نشان می‌دهد که خوردن 100 گرم شکلات در روز ممکن است با کاهش خطر بیماری قلبی و سکته مرتبط باشد.
5) رشد و نمو جنین
بر اساس مطالعه ای که در سال 2016 در نشست بارداری انجمن پزشکی مادر و جنین در آتلانتا، GA ارائه شد، خوردن 30 گرم (حدود یک اونس) شکلات در روز در دوران بارداری به رشد و تکامل جنین کمک می‌کند.
 
 

شکلات روشن در مقابل شکلات تلخ

 
تولیدکنندگان شکلات سبک یا شیری ادعا می کنند که محصول آنها برای سلامتی بهتر است زیرا حاوی شیر است و شیر پروتئین و کلسیم را تامین می کند. حامیان شکلات تلخ به محتوای آهن و سطوح بالاتر آنتی اکسیدان در محصول خود اشاره می کنند.
 
 
 

از مضرات شکلات نیز آگاه باشید.

 
شکلات ممکن است فوایدی برای سلامتی ما داشته باشد، اما می تواند اثرات منفی نیز داشته باشد.اثراتی مانند:
 
افزایش وزن: برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف شکلات با شاخص توده بدنی (BMI) و چربی مرکزی بدن مرتبط است. با این حال، شکلات به دلیل محتوای قند و چربی می تواند کالری زیادی داشته باشد. هر کسی که سعی در لاغری یا حفظ وزن خود دارد باید مصرف شکلات خود را محدود کند.
 
میزان قند: محتوای قند بالای بیشتر شکلات‌ها نیز می‌تواند عاملی برای پوسیدگی دندان باشد.
 
خطر ابتلا به میگرن: برخی افراد ممکن است با خوردن منظم شکلات به دلیل محتوای تیرامین، هیستامین و فنیل آلانین کاکائو، افزایش میگرن را تجربه کنند. 
پوکی استخوان: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد شکلات ممکن است باعث ساختار ضعیف استخوان و پوکی استخوان شود. نتایج یک مطالعه که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد، نشان داد که زنان مسن‌تری که هر روز شکلات مصرف می‌کنند، تراکم استخوان و قدرت کمتری دارند.
 
 
 
فلزات سنگین: برخی از پودرهای کاکائو، تکه های شکلات و نوک کاکائو ممکن است حاوی سطوح بالایی از کادمیوم و سرب باشند که برای کلیه ها، استخوان ها و سایر بافت های بدن سمی هستند.
 
در سال 2017، Consumer Lab 43 محصول شکلات را آزمایش کرد و دریافت که تقریباً تمام پودرهای کاکائو حاوی بیش از 0.3 میکروگرم کادمیوم در هر وعده هستند که حداکثر مقدار توصیه شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) است.
 
در مجموع، خوردن شکلات می تواند فواید و خطراتی برای سلامتی داشته باشد. مثل همیشه، رعایت اعتدال در مصرف شکلات از اهمیت بالایی برخوردار است.